7 Aralık 2011 Çarşamba

"KATİL KİM?" BU SORUYU DUYMAYI VE CEVABINI BULMAYI SEVİYORSANIZ "AGATHA CHRISTIE"Yİ DE SEVİYORSUNUZ DEMEKTİR

Polisiye romanlardan hoşlananların  okuyacağı yazarların başında gelir Agatha Christie. Başlarsanız bir kere okumaya, sayısız romanıyla ilginizi uzun süre üzerinde toplamayı başarır. Romanların baş kahramanı Hercule Poirot, zekası, espri yeteneği, keskin gözlemciliği ve Avrupalı inceliği ile seçkinleşen Belçikalı bir dedektiftir. Cinayetleri “küçük gri hücreler” dediği beynini kullanarak çözmesi ve bu arada da İngiliz yüksek sınıfının özel yaşamının saklı yönlerini ortaya dökmesi ile tanınır. Kitapları okumaya başladığınızda  Dedektif Hercule Poirot'u artık çok yakından tanıyormuşsunuz gibi hissederseniz.

Bir de romanlarından uyarlama filmler var:)) Ben bunları özellikle tercih ediyorum. Neden mi? Bunun için birçok nedenim var. Öncelikli nedenim filmlerde oynanayan ünlü eski sinema yıldızlarını tekrar görmek çok hoşuma gidiyor. Filmlerin çekildiği mekanlar da çok hoş. Özellikle Ölüm Oyunu filminin geçtiği mekanı ben size anlatamam, kesinlikle görmeniz gerekir diye düşünüyorum. Kıyafetler hele... Nil'de Ölüm filminde maalesef sonradan ölen Linnet Ridgeway karakterinin giydiği kıyafetler, kadının güzelliği, saçı, makyajıyla birleşince izlemeye doyamadım resmen. Bu DVD Box Set elime geçtiği için kendimi çok şanslı buluyorum. DVD setimde 4 tane film var.
 -Doğu Ekspresinde Cinayet
 -Nil'de Ölüm
 -Ölüm Oyunu
 -Ve Ayna Kırıldı

 İstanbulda boğaz manzarası (İstanbul Boğazı'nın o zamanki halini görseniz. Kız Kulesi' de görünüyor ayrıca:) ile başlar film. İstanbuldan hareket edecek Doğu Ekspresine binmek üzere çeşitli avrupalı yolcular İstanbul sokaklarında telaş içerisindedirler. Tren müdürünün dediğine göre sanki bütün dünya trene binmek için o günü seçmişlerdir, çünkü trene son anda binmek isteyen dünyaca ünlü özel dedektif Poirota zorlukla yer bulunur. Ve tren İstanbuldan son durağı Londraya doğru hareket eder, fakat bu yolculuk biraz gergin ve beklenenden uzun sürecektir. Çünkü bir gece yolculardan biri öldürülür ve yoğun kar fırtınası nedeniyle tren yolda kalır.Yardım ekibi yolu açana kadar dedektif Poirot bu gizemli cinayeti  çözmelidir. 

Hercule Poirot  değerli bir mücevher ile ilgili sigorta davası için çağrıldığı tropikal bir adada (bu adayı diyorum işte,mutlaka görmeniz lazım. Ben resmen hayran kaldım.) hem iş hem de uzun süredir beklediği tatili yapmak için bulunmaktadır. Her şey yolunda giderken bir aktris olan Arlena Stuart Marshall sahilde boğulmuş olarak bulunur. Sigorta davası cinayet davasına dönüşünce aktrisle aynı otelde kalan tüm konukların bir şekilde pek sevilmeyen Arlena ile bağlantılı olduğu ortaya çıkar. Ancak müfettiş Poirot'un asıl cevap bulması gereken sorular şudur: Ailesi dahil bu konuklardan hangisi Arlena'yı öldürecek kadar ondan nefret etmektedir?


Ünlü dedektif Hercule Pierrot bu kez Nil'de yol alan S.S.Karnak gemisindedir. Zengin bir mirasyedi olan Linnet Ridgeway gezi sırasında öldürülür. Pierrot cinayeti araştırmaya başlar. Gemi limana yanaşmadan önce cinayeti çözmesi gerekmektedir. Ancak işi zordur. Çünkü gemide bulunan herkes Linnet'in ölümünü isteyecek niteliktedir.
Ben henüz üç tanesini izleyebildim. En sona "Ve Ayna Kırıldı" filmini sakladım. Çok merak ediyorum. Elizabet Taylor, Rock Hudson, Kim Novak gibi ünlü oyuncular var. İzleyince burdan onu da yazarım:)

Bu arada bu DVD setini nerden bulabilirim diyorsanız, D&R da var ve fiyatı 19.90 TL:)

Kaynaklar:  http://www.sinematurk.com/film_genel/17813/Dogu-Ekspresinde-Cinayet
                  http://www.sinemalar.com/film/2564/nilde-olum

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sen Ne Dersin?

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...