5 Aralık 2011 Pazartesi

NE OKUMALI? "OD-İSKENDER PALA"

Ben İskender Pala'nın  daha önce iki kitabını okumuştum. Bunlardan biri "Babilde Ölüm İstanbulda Aşk" diğeri ise "Katre-i Matem". İçinizde okuyanlarınız varsa bilirler. İskender Pala'nın kitaplarını okumak biraz zordur. Derin olmasa da biraz tarih bilgisine sahip olmak işinizi kolaylaştırır. Ama şu da bir gerçektir ki az birşey olan bilginiz kitabın sonunda katlanarak artar. Çünkü bilgi küpüdür resmen bu kitaplar. Ben özellikle Babilde Ölüm İstanbulda Aşk kitabından inanılmaz çok şey öğrendim. Nebi'den Fuzuliye, Nafi'den Nedim'e kadar bütün divan şairlerini yaşayarak öğrendim. Ben herkese burdan başarabiliyorsanız okuyun derim:)Ten fanidir, can ölmez
Çün gitti geri gelmez
Ölür ise ten ölür
Canlar ölesi değil

İskender Pala bu sefer Yunus Emre'nin hayatını anlatıyor. Hem de çok güzel anlatıyor. Roman çok güzel bir çırpıda okuyuveriyorsunuz. Ben mesela hiç bilmiyordum. Yunus Emre neler yaşamış, nasıl biriymiş? Özellikle eşine olan aşkına hayran kaldım. Oğluna duyduğu özlem ve onu bulma çabaları, öte yandan oğlunun babası kendisini terketti zannedip senelerce içinde biriktirdiği kin ve onu bu kinli düşüncelere iten yaşadığı olaylar...Tek kelimeyle çok etkileyici.

8 yorum:

 1. ...Her zerresinde bir sağlık duy bedeninin, insan oğlu; her hücresinden bir inilti işit!..Bir şehirsin çünkü sen, büyük ve derin..Yok yok!..Bir değil, belki binlerce şehirsin hem..Ölümsüz ve doğumsuz, ucsuz ve bucaksız deryasın..Sayısız balıklar bulunur her deryada..Neden reddetmedesiz sendeki erdemleri?..Ey insan!..Ne diye dönüp durmadasın şu dünya denen mumun çevresinde şimdi; pervane misin?Öyleyse yak kanatlarını muma, yak ve arın.Çünkü bir nursun sen, nurdansın..

  YanıtlaSil
 2. "...Tortulu sular arı duru olur sevgiyle; bulanıklar berraklaşır.Ve şifa bulur sevgiden tüm dertler. Ölüleri diriltir sevgi; sultanları kul eder...'Bilmek'tir sevgi... Noksan bilgi ise ayrımı ve ayrımı olmayan bir hezeyandır; şimşeği güneş sanır!...şimşekçe şimşek, kendi ışığının geçiciliğine gönül bağlayana güler geçer oysa!..."

  YanıtlaSil
 3. Ben Osmanlı'nın kuruluşunu Tarık Buğra'nın Osmancık adlı romanından öğrenmiştim. Kuruluşun öncesi, Anadolu'nun içinde bulunduğu karışık durumu da bu kitaptan öğrendim. Gerçekten hem akla hem kalbe hitap eden bir kalemi var Pala'nın.

  YanıtlaSil
 4. Osmanlı'nın kuruluşunu anlatan bildiğim başka bir roman var benim de. Kemal Tahir'in Devlat Ana romanı. Eğer böyle tarihi romanlardan hoşlanıyorsanız okumanızı tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
 5. Bende bir kitap tavsiye ediyim hemen , Aklından Bir Sayı Tut isimli kitabıda sen okuyabilirsin (: Tavsiyen için teşekkür eder, İyi bloglamalar dilerim (:

  YanıtlaSil
 6. Ben de sizin tavsiyeniz için teşekkür ederim. Okuyacağım ilk fırsatta.

  YanıtlaSil
 7. Sevgili Refulin tarafımdan mimlendiniz :))http://www.kitapsohbetcisi.com/2013/02/liebster-blog-odulu.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim, ilk fırsatta yanıtlayacağım:)

   Sil

Sen Ne Dersin?

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...