22 Aralık 2011 Perşembe

NE OKUYALIM? "SUSKUNLAR-İHSAN OKTAY ANAR"

Paris parlamentosunda bugün yapılan soykırımı inkar yasası görüşmeleri için merakla bir yandan gazeteyi takip ederken , bir yandan da bugünün yazısını yazmaya karar verdim. Geçmiş yazılarıma bakarken  son günlerde biraz fazla yemek tarifi verdiğimi farkettim. E tabii yeni evli olunca , mutfağa yeni yeni ısınıp da bir evin mutfak yükünü tam olarak kendi başına taşımaya başlayınca, insanın ister istemez hayatı mutfak oluveriyor. Ben istiyorum ve severek yapıyorum orası başka:) hergün yeni bir tarif denemek, daha güzel yemekler yapmak geliyor içimden. Ama her zaman dilediğim gibi olamıyor. Çünkü işten geldiğimde eşim eve gelene kadar çok kısıtlı  vaktim oluyor ve eşim gelmeden sofra hazır olsun istediğim için de genellikle daha bilindik ve pratik yemekler yapmak zorunda kalıyorum:)


Neyse gelelim esas konumuza, baktım ki çoktandır kitap önerisi yapmamışım. Aslında son zamanlarda sadece sabah işe giderken trende kitap okuyabiliyorum. Şu anda okuduğum çok güzel bir kitap var elimde ama ben tamamını okumadan burada yazmak istemiyorum. O yüzden bugün daha önce okuduğum bir kitabı anlatmak istiyorum.Kitabın adı " Suskunlar" yazarı "İhsan Oktay Anar"


Çok güzel bir kitap gerçekten. Okudukça büyüleniyorsunuz, hayretlere kapılıyorsunuz. Sonunda da çok şaşırıyorsunuz. Kitapta kahraman çok ama baş kahramanı Udi Davut adında bir genç. Ve  biricik aşkı, yüzünü sadece bir kez görebildiği güzeller güzeli Nevâ’ya musallat olan hayaletten sevdiği kızı kurtarmak üzerine kurulu kitap. Ayrıca III. Ahmet zamanında geçen kitapta dede Kalın Musa, Mahdumu Veysel Bey ve semâî kahvehanesi işleten amcaları muhayyer hüseyin efendi gibi musikiyle ilgilenen fertlerin olduğu bir aile, Udi Davut'un kendisinin tam zıttı ikiz kardeşi Eflatun, aşırı sofu Hacı İskender gibi kahramanların etrafında dönen olaylar var...Çok da uzun uzun anlatmaya gerek yok kesinlikle okuyun derim:)

7 yorum:

 1. Yazarın hayal dünyasına kapılıp gidiyorsunuz..çok şaşıracağınıza ve seveceğinize inandığım bir kitap..Kesinlikle okuyun derim..Sonunu söylerdim ama eminim Refülin buna çok kızar :)

  YanıtlaSil
 2. İhsan Oktay Anarla tanışmam Pusla Kıatalar Atlası kitabıyla olmuştur muhteşem bir hayal gücü ve büyülü betimlemeleriyle yazmayı hakeden bir yazar bu kitabını okumamıştım en kısa sürede temin edeceğim sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Ben de Puslu Kıtalar Atlası'nı okumamıştım, ilk fırsatta okumaya çalışacağım.

   Sil
 3. ben İhsan Oktay Anar'ın tüm kitaplarını okudum, hatta bazılarını baştan tekrar tekrar okudum, okurum.o kadar seviyorum.Suskunlar da diğerleri kadar muhteşem bir kitap, hepsini oku bence; Amat, Puslu kitalar atlası, Kitab'ül hiyel, Esrasyab'ın hikayeleri...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Puslu Kıtalar Atlası'nı uzun zamandır ben de okumak istiyordum. Tavsiyen üzerine hepsini mutlaka okuyacağım:) Ayrıca senin sayfana ben de üye oldum. Çok sıcak ve içten bir blogun var. çok beğendim:)

   Sil
 4. harika bir roman.. beni uzun süre etkisinde bıraktı... bana da beklerim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gerçekten çok güzeldi:) ben sizin kitaplarım olmadan asla blogunuzu beğenerek takip ediyorum:)

   Sil

Sen Ne Dersin?

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...