24 Temmuz 2012 Salı

Lorelei Diyor ki: Satürn geriler, Merkür geriler, sonra…


Mars ve Satürn’ün Terazi’deki kişisel etkilerini incelemeye devam edelim mi? Satürn Terazi’deyken en çok Terazi burçlarını ve yükseleni Terazi olanları etkiliyor. Tabii öncü burçları yani Koç, Yengeç ve Oğlak burçlarını ve yükseleni bu burçlarda olanları da.
Öyleyse Satürn’ün disipline eden, biraz sıkan ama son derece öğretici olan etkilerinin insanın hayat yolculuğunda ne kadar önemli olduğunu ve Satürn’ün dersini almadan sınıfı geçemeyeceğimizi de tekrar belirtmekte fayda var. Sınıfı geçmeyi mecazi olarak söylüyorum tabii. Sınıfı geçmek demek insan olma yolunda bir kademe daha üste çıkmak, hayat yolculuğumuzda bir basamak daha ilerlemek ya da tamamlanma yolculuğumuzda aşama kaydetmek de denilebilir.
Öncelikle Aslanlardan başlayalım, zira Güneş Aslan burcunda. Aslanlar ve Yükselen Aslanlar, Satürn’ün iletişim, kısa yolculuklar ve kardeşler ve eğitim evine yaptığı açı nedeniyle zorlu bir dönemden geçiyor olabilirler ama bu dönem onlar için bir hazırlık ve öğrenme dönemi olarak algılanmalıdır. Bu alan yakın çevreniz, dünyayı algılayışınız, zihinsel yapınız, konuşma ve dinleme tarzınızı gösterir, yani son derece otomatik yaşadığınız, sorgulama gereği hissetmediğiniz, üzerinde düşünmediğiniz konuları kapsar. Oysa hayatımızı istediğimiz şekilde yönlendirebilmek için bu konuları da bilinçli olarak kontrol altında tutabilmemiz gerekir. Bu alandaki gerçek potansiyelinizi dışarıya çıkarabilmek ve ileride planlarınız içinde kullanabilmek için burada yapılandırmayı tamamlamalısınız. Bu dönemi bir kendini geliştirme ve öğrenme dönemi olarak geçirirseniz bir sonraki döneme daha rahat geçersiniz. Marsın burcunuzu nasıl etkilediğini geçen yazımdan bakıp ikisinin ışığında hayatınızda bir değerlendirme yapabilirsiniz.
Başak burçları ve yükselen Başaklara gelince onlar da kendini anlama ve isteklerini tespit etme yolunda hala subjektif bir alanda. Bu kez nelere değer verdiğiniz, nelere sahip olduğunuz ve olmak istediğiniz konusu ön plana geçiyor. Bu değerler maddi de manevi de olabilir. Kendini anlama yolunda gereken daha çok manevi değerler ise bu ön plana gelebilir. Maddi sıkıntıların yaşandığı bir dönem de olabilir. Eğer paraya aşırı bağlanmış, kendi gerçek değerini bu alanla eş koşmuş bir kişiyseniz ve bu durum kendimizi gerçek anlamda tanımanızı ve değerlendirmenizi engelliyorsa, bu noktada maddi kayıpları da deneyimleyebilirsiniz. Sıkıntı içinde kalmak yerine maddi konuları sorgulamak ve bu konulara yaklaşımınızı daha iyi anlamak gerekebilir.  Bu alanda yaşadığınız sorgulamalar, kendi içinizde bir çözüm ve kararlılık oluşturuncaya kadar, yani Satürn’ün etkisi geçene kadar maddi konulara dikkat etmekte, ekonomi yapmakta ve bu alana aşırı ve takıntı oluşturacak derecede ilgi göstermemeye dikkat etmekte fayda var.
Bu arada Merkür’ün Aslan burcunda geri hareketinde olduğunu belirtmekte fayda var. Satürn konusu uzun olduğu için onu parça parça anlatacağım. Ama Merkür Aslan burcunda geri gittiği için öncelikle Aslanları ve yükseleni Aslan olanları dikkatli olmaya çağırıyor. Daha sonra Kova burçları ve yükseleni Kova olanlar etkileniyor. Ayrıca Akrepler, Boğalar da bu dönemde her zamankinden daha dikkatli olmalılar. Merkür geri giderken daha önce rutin olarak yaptığımız işleri yaparken tekrar tekrar kontrol etmeliyiz. Ayrıca yeni bağlantı ve anlaşmalarda da sorun çıkmaması adına dikkatli olmalıyız. Eskiden gelen işler ve sorunlar, yarım kalanlar içinse Merkür gerilemesi çok güzel bir tamamlama fırsatı.
Merkür’ün ateş burcu olan Aslan’da gerilemesinin genele olarak etkisi geçmişin, bugünün ve geleceğin olanaklarını görebilme kapasitesi oluşturmasıdır. Bu dönemde sadece geçmişimizden ibaret olmadığımızı, geleceği de düşünmemiz gerektiğini anlarız. Merkür'ün ateş elementinde geri hareketinde olduğu dönem, hayatımızın bu yönünü gözden geçirme, canlandırma için iyi bir fırsattır. Yaratıcılık içeren, örneğin resim yapma, müzikle uğraşma ya da diğer sanatsal aktivitelerle yaşam tarzını şekillendirmek mümkün olabilir.
Satürn’ün etkilerine ve Merkür gerilemesiyle ilgili diğer merak ettiğiniz konulara bir sonraki yazımda değineceğim.
Bu dönemde kararlarınızı aklınızın, kalbinizin ve sezgilerinizin ortaklığında almanızı dilerim…
LORELEİ

2 yorum:

  1. Eline sağlık:)Astrolojiye merakım oldukça fazla.Oğlum doğduğunda ilk merak ettiğim yükselen burcu oldu,boğayı az farkla kaçırıp ikizler oldu:)Uyumlu da oldu:kova-ikizler.Merkür gerilerken başıma hep ufak kazalar gelir.Bazen de elektronik bir eşya bozulur.Renkli bir gün dileğiyle:)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkür ederim:) kuzenim yazıyor burçlarla ilgili yazıları sağolsun, her pazartesi ekliyorum, takip etmek isterseniz:))

      Sil

Sen Ne Dersin?

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...