1 Kasım 2012 Perşembe

Kült Film Kült Film Dediniz Merak EttirdinizPardon başlık biraz yanlış oldu sanırsam. Çünkü kült filmmiş diye bizzat ben kendim demiştim burdan. Ama bana da banliyo trenlerindeki teevizyonlar demişti. Neyse bahsettiğim film Ucuz Roman (Pulp Fiction). Sonunda bayram tatilinde oturup izleyebildik eşimle. Film kuşkusuz kült film tabirini hakediyor. Çok orijinal bir film gerçekten.

Filmin yönetmeni çok ünlü zaten. Azıcık film seyretmeye ilgisi olan herkes duymuştur adını Qentin Tarantino'nun. Ayrıca filmde bir sürü de ünlü isim var: John Travolta, Bruce Willis, Uma Thurman, Samuel L. Jackson... Kişiler ve hikayeleri birbirinden bağımsız gibi görünse de hepsi birbiriyle kesişiyor sonrasında. Netice olarak iyi filmmiş, ben çok beğendim. Eğer izlemediyseniz mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Beni bilirsiniz belki ben film, kitap konusu anlatmayı pek sevmem. Bu defalık o yüzden beyazperde.com sitesinden alarak konuyu sizlerle paylaşıyorum:

Filmde Honey Bunny ve Pumpkin, hayatlarına biraz hareket katmak isteyen genç ve birbirine aşık bir çift küçük soyguncudur. Öteyandan, iki kaşarlanmış gangster, Vincent Vega ve Jules, günlük işlerinden biri olarak, patronlarına ödemeyi geciktiren bir kaç sahetekar genci vurmaya giderler. Vincent patronun güzel ve genç karısına bebek bakıcılığı yapmakla da görevlendirilirken ortağı suç yaşamına son vermeye karar verir. Cesur bir boksör ise para karşılığı hile yapmayı reddederek şehirden kaçar. Kader bu aykırı tipleri muhteşem bir şekilde bir araya getirecek, yollarını kesiştirecektir.
Ucuz Roman, o yıl tam 7 dalda Oscar'a aday gösterilmiş ve En İyi Orijinal Senaryo Oscarı'nı almıştır. Ayrıca 1994 Cannes Film Festivali'nde en iyi film ödülü olan Altın Palmiye Ödülü'nün de sahibidir.

Bu arada kış yavaş yavaş yüzünü göstermeye başladı. Yani soğuk havalarda evde oturup film seyretme, kitap okuma, tiyatroya gitme gibi kültür sanat aktivitelerine sert bir manevrayla geri dönüyoruz. Ayrıca malum havalar soğuyacak haliyle de örgü mevsimi başlayacak:) İlerleyen günler için konularımız az buz belirrmeye başladı sanırım:)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sen Ne Dersin?

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...