7 Ekim 2013 Pazartesi

Kentsel dönüşüm için siz de başvurunuzu yaptınız mı?
Deprem bölgesinde yaşıyor olmanın getirdiği bir sorumluluk olarak yaşadığımız binanın güvenilir olup olmadığını bilmek, gerekiyorsa güvenli bir hale getirmek şart. İşte bu nedenledir ki geçtiğimiz yıl, biraz geç de kalınmış olsa, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm yasasını kabul etti.

Bu sayede artık sadece devlet, gerekli gördüğü yerleri kentsel dönüşüme sokmayacak, aynı zamanda vatandaşlar da bunu bireysel olarak talep edebilecek.

Bunun için ilk yapılması gereken bakanlıktan lisans almaya hak kazanmış bir firmadan deprem risk raporu almak. Bakanlık raporunuzu onayladıktan sonra bina yenileme çalışmalarına başlayabilirsiniz. Tabii burada bina sakinlerinin hepsinin değil ama 2/3 çoğunluğun onayı da gerekli.

Binanın yeniden yapılmasına karar verildiği takdirde hangi şartlarda ve hangi firmaya yaptırılacağı konusuna da karar vermek gerekmete. İşte bu süreçte de anlaşmalı bankalardan çok uygun faizle kentsel dönüşüm kredisi alabilirsiniz. 120 aya kadar vade yapılabilen krediden yararlanmak için bakanlıktan onaylı deprem risk raporunuzun olması gerekmekte. Yani ancak kentsel dönüşüme hak kazanmış binsa sakinleri bu çok uygun avantajlı krediden yararlanabilmekte. Kredi imkanı dışında bir de bakanlığa başvurarak kira yardımı da talep edebilirsiniz. Kira yardımı 18 ay süreyle verilmekte ve geri ödenmemekte.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...